Teknoloji

Üniversitelerin Uzaktan Eğitime Geçişi Tartışma Başlattı

Ülkemizi etkisi altına alan Kahramanmaraş depreminin ardından açıklama yapan YÖK, üniversitelerin ikinci bir duyuruya kadar süresiz tatil edildiğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz saatlerde yaptığı açıklamada üniversitelerin kurulacağını söyledi. Uzaktan Eğitimaracılığıyla eğitimine devam edeceğini açıkladı.

Söz konusu karar, KYK yurtlarının depremzedeler için misafirhane olarak hizmet vermesi amacıyla alınmış olsa da, söz konusu karardan ne öğrencilerin ne de öğretim elemanlarının memnun olduğu görülüyor. COVID-19 pandemisinde uzaktan eğitim uygulaması sonrası yaşanan sarsıntı nedeniyle uzaktan eğitime geçiş yapacak öğrenciler, tam üniversite eğitimi almamışlardır.ona doğru koştuklarını dile getiriyorlar.

“Öğrencilerin arkadaşlara, öğretmenlere, danışmanlara ihtiyacı var”

New York Üniversitesi’nden istatistik ve davranış bilimcisi prof. Dr. Selçuk Şirin, uzaktan eğitim kararının ardından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Açık okullar! Hepsi travmatize. Okul sadece öğrenme yeri değil, aynı zamanda sosyal ve duygusal ihtiyaçları karşılama yeridir. Öğrencilerin arkadaşlara, öğretmenlere, danışmanlara ihtiyacı vardır. Çocukların aile ve ekran dışında zamana ihtiyacı vardır. inanç yerleri!

Depremden etkilenen yerlerde, dışarıdan geçici atama da dahil olmak üzere farklı analizler geliştirilebilir. Türkiye’de atanmayı bekleyen yüz binlerce öğretmen var. Çocukların travma yaşayan ailelerle hep aynı ortamda kaldıkları doğru değil. Sosyal bir çevreye ihtiyaçları var.”

İstanbul Bilgi Üniversitesi İrtibat Fakültesi Dekanı Burak Özçetin, üniversitelerin açılması için öğrencilerinden talepler aldığını belirterek şu paylaşımı yaptı:

Klinik psikolog Dr. Özge Orbay’a göre mesele sadece öğrencilerin eğitimi değil:

Ayrıca siyaset bilimci Cangül ÖrneğiYıldız Teknik Üniversitesi’nden Profesör Doktor. Muhammed Eyüp Sallabaşaraştırmacı Sinan Canankararı yanlış bulduklarını da paylaştı.

Uzaktan eğitim kararına sadece eğitimciler değil öğrenciler de karşı çıktı.

Elbette uzaktan eğitim kararını destekleyenler olduğu gibi karşı çıkanlar da var.

derepazari-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu