Haber

Navaz Şerif Pakistan’a döndü

Geo News televizyonuna konuşan Şerif, ağabeyi ve eski Başbakan Navaz Şerif’in eylül ayında Pakistan’a döneceğini, yasayla yüzleşeceğini ve genel seçimlerde partinin başına geçeceğini söyledi.

Başbakan Şerif, Navaz Şerif’in geleceği tarih hakkında bilgi paylaşmadı.

Genel seçimleri kazanacaklarını vurgulayan Sharif, partisinin Navaz Şerif liderliğindeki hükümette aktivist olarak çalışacağını kaydetti.

– Navaz Şerif, 2019’dan beri Londra’da

Panama’daki offshore hesaplara ilişkin bilgilerin paylaşıldığı “Panama Belgeleri” skandalında adı geçen Navaz Şerif, 2017 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından görevden alındı.

Tutuklama kararının ardından 10 ay tutuklu kalan Şerif, sağlık sorunları nedeniyle tedavi görmek üzere Kasım 2019’da 2 ay süreyle serbest bırakıldı.

Yargıtay, tedavi için 8 hafta cezaevinden çıkmasına izin verilen Şerif’in yurt dışında en fazla 4 hafta kalabileceğine, doktorların talebi üzerine bu sürenin uzatılabileceğine karar verdi.

Bu kararın ardından 2019 yılının Kasım ayında tedavi için İngiltere’ye giden Navaz Şerif, halen Londra’da bulunuyor.

Aralık 2020’de İslamabad Yüksek Mahkemesi, yolsuzluk davalarına katılmayan eski Başbakan Şerif’i “adaletten kaçak” ilan etti.

Pakistan’a dönmek için mahkeme kararlarına itiraz eden Şerif, 1990-1993, 1997-1999, 2013-2017 dönemlerinde üç kez başbakanlık yaptı.

10 Kasım 2022’de Navaz Şerif’e diplomatik pasaport verildi ve hükümet yetkilileri Şerif’in ülkeye dönmesi için yasal zeminin hazırlandığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu