Ekonomi

MIP ve MTOSB iyi niyet protokolü imzaladı

Törende konuşan MTOSB Başkanı Sabri Tekli, Mersin’in iki değerli dinamiği olan Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi ve Mersin Uluslararası Limanı iş birliği çerçevesinde imzalanan protokolle Mersin’in daha güçlü bir konuma yükseleceğini söyledi.

Mersin Limanı’nın bir asırdan fazla süredir kentin en değerli dinamiklerinden biri olduğunu belirten Tekli, “Mersin, konteyner kapasitesi açısından Türkiye’nin en büyük limanına sahip, dünyanın ise 92’nci büyük limanıdır.” Geçtiğimiz hafta ön tahsisler yapıldı. MTOSB 4. Bölge’nin güçlü iş birliğinin sonucu olduğunu ve bölgeye yatırım yapmak isteyen 300’ün üzerinde firmanın bulunduğunu belirten Tekli, “Bu nedenle 5. Bölge ve 6. Bölge hazırlıklarımızı hızlandırıyoruz.

4. bölgemizin alt ve üst yapısını 2024 yılı sonuna kadar tamamlayıp, 5. bölgemiz için de ön tahsisleri en kısa sürede yapmayı planlıyoruz. “Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgemiz genişledikçe depolama alanları, gümrük alanları ve elleçleme alanlarına olan ihtiyacımız da doğru orantılı olarak artıyor” dedi.

OSB’de artan üretim hacmi nedeniyle Mersin Limanı üzerinden ticaret hacminin her geçen gün arttığını belirten Tekli, “Limanımızın genişlemesi sanayiciler olarak bizler için büyük önem taşıyor. Limanın genişletilmesiyle oluşacak 1 milyon TEU kapasiteli yeni alan, sanayicilerimizin yurt dışı operasyonlarını daha kolay yönetmelerine olanak sağlayacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu